CLASS OF 2020

Awards & Closing Ceremony

FRIDAY, MAY 29, 2020

7:00 PM

GRADE 12 PRIZES
Mary Brewster Thompson Scholar | Evan Gerritz
Norman L. Stone Award | Katherine Takoudes
Donald Ferguson Award | Anne Marie Dooher
Donald Ferguson Award | Rayane Taroua
Michael J. Theobald Prize | Peter Graham
John A. Wilkinson Award | Griffin Congdon
F. Allen Sherk Award | Graley Turner
Gerald F. Stevens Memorial Scholarship | Robert Tullonge

 

 

THE ARTS
Paul W. Schueler Prize for the Visual Arts | Juliette Glass
Drama Award | Leah Miller
The Charles Ives Music Prize | Kyle Shin
Choral Music Award | Meggie Czepiel

CLASSICS
Clare McNamee Latin Prize | Alex Schuster

ENGLISH
Elsie Church Award for English and Dramatics | Elizabeth "ElRoy" Roy
Elizabeth Lewis Day Prize for Excellence in Imaginative Writing | Yue Yin
The Susan E. Feinberg Prize for Excellence in Critical Thinking

Through the Written Word | Casey Goldberg
George Gillespie Prize for Excellence in Literary Scholarship | Olivia Wen
Helen Hope Barton Prize for Excellence in English in Grade 12 | Jason Guo

HISTORY
Gerald F. Stevens Award | Emma Regan

MATHEMATICS
Clayton Hall Mathematics Prize | Henry Fisher
John M. Heath Mathematics Prize | Lauren Gillespie

MODERN LANGUAGE
Denise M. Katz French Prize | Juliette Glass
The Spanish Literature Prize | Yasmin Bergemann
The Hispanic Letters Prize | Casey Dies
The Chinese Letters Prize | Liz Bamgboye
The Italian Letters Prize | Chloe Sokol

SCIENCE
Josiah Willard Gibbs Prize | Saira Munshani

ATHLETICS
Dorrance Award Athletic Banquet | Phil DeLise
The Hopkins Award
| Casey Dies
Robert Wyant Memorial Award
| Collin Gernhardt
Robert Wyant Memorial Award
| Ian Dailis
Jerri Trulock DPH Sportsmanship Award
| Lauren Gillespie
William DeGennaro Outstanding Male Athlete Award
| Nicolas Burtson
Outstanding Female Athlete Award
| Courtney Banks
Jordan William Sebastian Award
| Brandon Smith
Jordan William Sebastian Award
| Katherine Takoudes
Jordan William Sebastian Award
| Casey Goldberg